poniedziałek, 3 grudnia 2012

No popatrz: 6 nowych kardynałów - BXVI nie taki hermeneutyczny?

1) archiprezbiter bazyliki św. Pawła za Muramu, kard. James Michael Harvey,
2) patriarcha libańskich maronitów, Béchara Boutros Raï,
3) arcybiskup większy syromalankarczyków, Baselios Cleemis Thottunkal,
4) metropolita Abudży w Nigerii, kard. John Olorunfemi Onaiyekan,
5) arcybiskup stolicy Kolumbii – Bogoty, kard. Rubén Salázar Gómez
6) metropolita stolicy Filipin - Manili, kard. Luis Antonio Tagle.

Kardynał Harwey - odpowiada za zatrudnienie Paolo Gabriele, odpowiedzialnego za tzw. Vatileaks. Biskupem został mianowany przez JP2, razem z ... Pierre Marinim oraz Stanisławem Dziwiszem. Paolo Gabriele został zatrudniony za namową... Stanisława Dziwisza.
Dodatkowo - abp. Kard. Harwey jest powiązany z... ks. Cekadą. Tak, tym ks. Cekadą. Obaj pochodzą z Milwakuee, obaj byli w tym samym, niższym seminarium. Tata kard. Harweya był mleczarzem rodziny Cekada. Nauczył również ojca ks. Cekady gry w golfa.

Innym postacią połączoną z ks. Cekadą jest wybitny łacinnik Reginald Foster. Ojciec karmelity Reginalda był... hydraulikiem rodziny Cekada.

Jeżeli chodzi o patriarchów wschodu, cóż... tradycję nadawania im kardynalskich biretów zapoczątkował Jan XXIII. Kontynuowali Paweł VI i JP2. Jest to dość dyskusyjne, choćby ze względu na to, że patriarcha jest urzędem wyższym niż kardynalski oraz ze względu na to, że obaj kardynałowie, reprezentują tradycję inną niż łacińska.


Kard. Tagle, brał udział przy redagowaniu najbardziej poczytnej historii Vaticnum II, opracowanej przez liberalną szkołę Bolońską. W historii tej, Vaticanum II interpretowany jest jako zerwanie i "nowy początek" w stosunku do poprzedniej epoki Kościoła - stoi to w sprzeczności z przesławną "hermeneutyką ciągłości" głoszoną przez BXVI. Gdy został mianowany arcybiskupem, Tagle, w swej mowie stwierdził, że katolicy i nie-katolicy mają tą samą misję oraz nie ma potrzeby wzajemnego nawracania. Później stwierdzał, że Kościół nie może twierdzić, że ma odpowiedzi na wszystkie pytania. Przestrzegał również przed relacjami z innowiercami z pozycji triumfalnej, wszystko wiedzącej instytucji. Wg niego, Kościół powinien nauczyć się pokory i milczenia.

1 komentarz:

  1. Ot i nasz hermeneutyczny Benedykt XVI

    OdpowiedzUsuń