niedziela, 11 listopada 2012

SSPX notorycznie odmawia komunii św.?

Na polskiej stronie FSSPX nic o tym nie ma.
Tymczasem coraz więcej osób potwierdza bycie świadkiem odmówienia publicznie przez księdza SSPX komunii świętej. Przełożeni, księża, moderatorzy stron i forów potwierdzają swoim zachowaniem nowe dyrektywy z Menzingen. Sam ks. Rostand publicznie przyznał się do tego.
Znany i zasłużony pan John Daly stwierdził: Jest to (odmawianie komunii) podwójnie grzeszne - odmawia dobra największego ze wszystkich tym, którzy mają do niego prawo oraz jednocześnie zniesławia ich.

Może jednak Menzingen ma rację? Spójrzmy co mówi Kodeks Prawa Kanonicznego.

Kto może otrzymać komunię?
Każdy ochrzczony, któremu prawo tego nie zakazuje, musi otrzymać komunię (kanon 853)
Kto nie może otrzymać komunii św.?
Wg kanonu 855, osoba publicznie niezgodna, tj. ekskomunikowana, podlegająca interdyktowi, notorycznie nikczemna, ciesząca się złą sławą.
Automatyczna ekskomunikę można zaciągnąć, w jednej z 44 sytuacji przewidzianych przez CIC. Automatyczny interdykt, można zaciągnąć, w jeden z 4 sytuacji przewidzianych w CIC.
Notoryczna nikczemność - 7 przypadków przewidzianych przez CIC.

W każdym z tych przypadków, by nie udzielić komunii, ksiądz powinien stwierdzić, jakie wykroczenie z wyżej wymienionych i kiedy zostało popełnione.

Cóż... nigdzie nie ma mowy o krytyce Menzigen, bp Felleya i jego gangu (wyrażenie bp Williamsona), za to jest mowa o publicznych i notorycznych grzesznikach, tj. np. osobach, żyjących w konkubinacie lub z inną, kolejną kobietą, gdy żona jeszcze żyje. Cóż udzielania komunii takim osobą jest wykroczeniem, czego niektórzy wolą niedostrzegać. Przypomina się sprawa pewnej rodziny, która została  niejako ekskomunikowana przez ks. Schmidbergera. Cóż, Menzingen działa podobnie jak Wielki Ekskomunikator (zwrot ks. Cekady), biskup Kelly. Chociaż... bp Kelly nie zajmuje się raczej notorycznym śledzeniem ludzi po internecie oraz nie szantażuje w ten sposób własnych wiernych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz