piątek, 15 lutego 2013

Nowy krzyż: FSSPX naśladuje Montiniego?

ks. Gouchie / zdj: newseminaryproject.org

1) Zwykle Krucyfiks jest zawieszony znacznie wyżej niż na wysokości wzroku.
2) Ciało nie jest przedstawione w ogólnie przyjęty sposób.
3) Brak korony cierniowej.
4) Korona królewska.
5) Królewska szata? Ornat?
6) Brak napisu INRI.

Chętnie zapoznamy się z wyjaśnieniami lub analogicznymi wizerunkami z przeszłości.

4 komentarze:

 1. Chrystus na krzyżu właśnie sprawował najwyraźniej godność kapłańską i królewską. Gdzie złożył krwawą Ofiarę, jeśli nie na krzyżu? To przedstawienie symboliczne, podobnie jak figurki Dzieciątka Jezus z koroną i w królewskich szatach. Przedsoborowe. Nie widział Pan nigdy? Też Panu się nie podobają? A co do takich przedstawień jak powyższe z dawnych czasów, proszę poszukać. Znajdzie Pan.
  Nie mam nic wspólnego z fsspx. Najpierw niech Pan sprawdzi sprawę, a dopiero potem publikuje, bo tak to może Pan kogoś np. zniesławić. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepraszam, ale kolejny raz natrafiam na prywatne "wycieczki". Może czas, aby Anonimowy, swoje prywatne spostrzeżenia zaczął pisać na prywatnym, a nie publicznym. Poza tym niechęć do autorów, chociaż ciągle słyszę "Pan", staje się nudna. Przecież są różne fora, gdzie można .przepraszam za określenie, "wylewać swoją żółć". Proszę, zachowajmy chociaż to miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 3. Krucyfiks wisi wyżej, niż się wydaje, a raczej to mówca wydaje się stać wyżej, niż w rzeczywistości. Wystarczy spojrzeć na pulpit(widziany od dołu), że zdjęcie jest robione z niskiej perspektywy.
  A że w szatach? Chrystus to Najwyższy Kapłan, Ofiara i Ofiarnik w jednym - takie wyobrażenia (na krzyżu, w ornacie) w historii powstawały.
  Pozdrawiam z Warmii

  OdpowiedzUsuń