wtorek, 26 lutego 2013

Historia kaplicy Naszej Pani Fatimskiej, Richmond

Ostatnie bierzmowanie Arcybiskupa Lefebvre na terenie Stanów Zjednoczomych

Wiosną 1977 roku, grupa katolików z Richmond, Virginia, niezadowolona z wielu, dokonywanych wewnątrz Kościoła zmian, dowiaduje się o istnieniu organizacji zwanej "Orthodox Roman Catholic Movement" - Ruch Prawowiernych Rzymskich Katolików.- pracującej nad zachowaniem Wiary Katolickiej. Kontaktują się z założycielem ORCM - księdzem Fentonem. Pierwszą Mszę Świętą odprawia 1 Maja 1977 roku w Airport Holiday Inn. Obecnych jest 350 osób.

W niedzielę, 15 maja 1977 roku założona zostaje Tradycyjna parafia. 5 czerwca tegoż roku wytyczone zostają pierwsze cele: znalezienie stałej lokalizacji do ofiarowania Mszy Świętej oraz wspólnego odmawiania Różańca, nauka katechizmu, szkolenie ministrantów oraz ustabilizowanie zaplecza finansowego.

Pierwsze Msze odprawiane są w różnych hotelach lub motelach. Jedną z lokalizacji jest Jefferson Hotel. Wśród celebransów z ORCM są: Robert McKenna, Józef Gorecki, Wiktor Mróz, Daniel Jones, Roy Randolph i George Musey.

19 sierpnia 1979 roku, 27 parafian zostaje bierzmowanych w Long Island, Nowy York. Bierzmowania udziela Arcybiskup Marcel Lefebvre. Parafia po raz pierwszy korzysta z posługi Bractwa św. Piusa X.

W 1980 roku Jefferson Hotel ma zostać poddany renowacji. 24 wrześnie 1980 roku podpisana zostaje umowa zakupu kościoła, który właśnie został wystawiony na sprzedaż. 26 października 1980 roku zostaje odmówiony pierwszy różaniec. Kaplica zostaje poświęcona 16 listopada 1980 roku.

Ojciec Mróz przyjeżdża do Richmond regularnie. Msze Święte odprawiane są w sobotę wieczorem oraz niedzielę rano. Jeżeli w danym tygodniu Msza nie była sprawowana, wspólnie odmawiano różaniec.

W roku 1982 ojciec Mróz nie jest w stanie obsługiwać kaplicy.

26 kwietnia 1986 roku, czworo dzieci z parafii otrzymują bierzmowanie w Virginia Beach. Arcybiskup Marcel Lefebvre po raz ostatni bierzmuje na terenie Stanów Zjednoczonych.

W czerwcu 1988 roku pojawia się ks. Joseph Terry Marks. Zostaje pierwszym stałym rezydentem. Ma 39 lat. W 1983 roku wyświecony na kapłana (albo i nie). Rok później opuszcza okupantów Kościoła. Zostaje wyświęcony sub-conditione. Przez Arcybiskupa Lefebvre. Posługuje w Seminarium św. Tomasz z Akwinu w Ridgefield, kaplicy Królowej Aniołów w Dickinson (Texas) oraz przeoracie św. Piusa X w Shawinigan-Sud (Quebec, Kanada).

We wrześniu 1990 zostaje wprowadzona druga niedzielna Msza Święta.

9 czerwca 1991 roku biskup Williamson odwiedza kaplicę po raz pierwszy. Udziela Sakramentu Bierzmowania.

Kaplicę odwiedzają księża: Carl Pulvermacher, Ramon Angles (Rektor i dziekan St. Mary's Academy - największej tradycyjnej szkoły w USA), Peter John Katzeroff, Blute (misjonarz z Indii), Karl Stehlin, Hunter, John Quinn oraz Ronald Ringrose.

Biskup Tissier w kaplicy
Kaplica się rozrasta. Również fizycznie. 26 września 1999 roku biskup Williamson dokonuje poświęcenia.

Ks. Marks umiera 30 stycznia 2003 roku. 3 lutego 2003 biskup Williamson odprawia uroczystą Mszę Requiem.

Nowy zarząd zostaje wybrany w listopadzie 2000 roku. Jednym z celów nowego zarządu jest zaktualizowanie i zmodernizowanie kaplicowych Konstytucji. W 2002 komitet opracowuje nowe konstytucje. Pomaga FSSPX oraz dwóch prawników. Nowy projekt zostaje przestawiony w maju 2003 i zaakceptowany.

20 stycznia 2013 roku członkowie wspólnoty głosują w sprawie przekazania nieruchomości Bractwu św. Piusa X.  53 osoby głosują za, 6 jest przeciwko. Kaplica ma odtąd należeć do FSSPX.

4 komentarze:

 1. Kupili, wyremontowali i oddadzą? Szkoda.

  OdpowiedzUsuń
 2. I prawidłowo że będzie należeć do Bractwa. Tych sześciu tam i Pan siódmy to nawracać się, a nie szkalować Bractwo! kryptosedeków nie potrzeba.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Siedmiu wspaniałych? A za nami cała armia i 20 wieków historii Kościoła.

   Opis historii jest szkalowaniem? Kronikarze również szkalowali Niemców opisując jak zostali pobici?

   Może jeden, jedyny dowód na szkalowanie? W przeciwnym razie to Pan / Pani szkaluje. Jeżeli ktoś z nas błądzi, powinien się Pan / Pani skontaktować, np. drogą mailowa i pouczyć jak Ewangelia przykazuje.

   Równie gorliwie wzywa Pan / Pani do nawrócenia modernistów i innowierców?

   Kryptosedek to... ?

   Może wreszcie napisał by Pan / Pani coś merytorycznie, miast ciągle puste, emocjonalne hasła rzucać?

   Św. Franciszek chyba nie mówił "to moja kaplica"? Sakramenty również należą do Kościoła, a nie Bractwa takiego lub owego.

   Cóż to jest Bractwo?

   Skoro prawidłowo, że do FSSPX należą budynki, dość ciekawego znaczenia nabiera "Oni mają kościoły...".

   Proponujemy odmówić w naszej intencji różaniec.

   Usuń
 3. Pan lub Pani, znowu przepuściła(a) atak. To się staje nudne.Proszę czytać tylko, Zawsze Wierni i na tym poprzestać. Nie mam zamiaru czytać tu co jakiś czas komentarzy fanatyka Bractwa. W historii Kościoła było wiele zgromadzeń zakonnych i były one w Kościele, a nie jakby chciał(a) Pan(i) tworzyły oddzielny Kościół. Poproszę o fakty , a nie ciągłe ataki. To jest żenujące.

  OdpowiedzUsuń